PRODEJNA V PRAZE je od pátku 5.4. UZAVŘENA PO DOBU REKONSTRUKCE. Pravděpodobné otevření 23. 4.

Jak vybrat správnou velikost?

 

Naše oblečení je ve velké míře z elastických materiálů a hodně poddajné a univerzální, promine nějaký ten centimetr nahoru i dolů a díky tomu je hodně flexibilní. Přesto však není absolutně univerzální... Proto prosím věnujte pozornost následujícím řádkům.

Rada první a nejdůležitější: Měřte... : )

 


ROZCESTNÍK

Sukně balónové

Sukně áčkové a pouzdrové

 Sukně půlkolové

 Pasové a kolové sukně

 Dětské sukně

Šatovky

Trička

Šaty klasického střihu

Mikiny

Kabáty


  

Balonové sukně


Velikost sukně
je univerzální a v pase se přizpůsobí. Elastický náplet je hodně elastický a natáhne se v rozpětí od 50cm v klidu po 116cm. (S drobnými individuálními rozdíly materiálu +-5cm). Díky tomu pokryje většinu velikostí od XS po XL. To ale nutně neznamená, že všechny sukně všem musí sedět a slušet. Důležitým prvkem je také volba správného materiálu a správné délky.

Délka sukně je stěžejní – poměřte se od místa, kde sukni nosíte posazenou (pas, snížený pas, boky…) až po místo, kam chcete, aby sahala (polovina stehen, ke kolenům). Tento rozměr by na Vás měl měřit někdo jiný, aby naměřená délka byla skutečně správná nebo odměřte od jiného podobného kousky oblečení, který máte doma. Délky dámských sukní jsou v rozmezí zhruba 35cm - 65cm. Délka je měřená i s úpletovým pasem.

U výběru balónové sukně je potřeba zohlednit i to, co od ní očekáváte. Chcete výrazný balónkový tvar nebo splývavou? Je důležité vědět, jaký efekt a vzhled od sukně očekáváte a tomu přizpůsobit i výběr délky, materiálu. Všechny sukýnky záměrně fotíme na té jedné figuríně. Můžete tak snadno odpozorovat, zda je pro vás ta či ona tak akorát balónková.

Časté otázky:

 • Potřebuji užší pas – do úpletového pasu se dá vložit pevná guma, která ho zpevní. Pro tuto úpravu je určen otvor v rubu pasu. Tato úprava je bezplatná a doporučujeme ji u obvodu boků méně než 85cm. U širšího obvodu guma není potřebná a je spíše na obtíž. Obvod pro vsazení gumy je potřeba dobře přeměřit, aby netlačila nebo nepadala. Vsazujeme gumy široké 5cm. Pokud již sukýnku s gumou máte, a naopak je Vám užší nebo pne více než je Vám příjemné, tak můžete gumu samy jednoduše vystřihnout, stačí si ji v rubu povytáhnout a přestřihnout a vytáhnout.
 • Potřebuji širší pas – úletový pas se dá lehce povolit na cca 120cm obvodu. Zkonzultujte to s námi předem a řekneme možnosti.
 • Potřebuji sukni kratší – pokud sukně nemá kapsy, zdobení přes celou délku sukně nebo jiné prvky, které by neumožnili zásah, tak je možné sukni zkrátit. Více informací najdete v úpravách na míru.
 • Potřebuji sukni delší – bohužel prodlužování sukní není možné. Není totiž jak ji prodloužit – zkrátit jde většinou hodně sukní, ale na prodloužení chybí materiál – sukně nemá žádnou rezervu.

 

Měření délky balónové sukně je samostatná kategorie. Pokud Vás k tomu zajímá více informací, pak čtěte dál. : )
 
 1. Sukýnky na dílně měříme nově došité, vyžehlené a položené na stole, srovnáme sukni i metr a zapíšeme délku. Sukýnky jsou sklepnuté - nejsou volně položené. Některé materiály jen položené - hlavně ty splývavé se mohou pak v délce lišit. Stejně tak nevyžehlené sukně mají jinou délku než vyžehlené a rozdíl délky se projeví i po jejím prvním oblečení a yytažení pasu.
 2. U balónové sukně je rozdíl i mezi dvěma místy v měření- tj. když měříte o kousek vedle, již Vám bude vycházet jiná délka a o kus vedle zase trochu jiná. Rozdíl mezi krajními hodnotami může být až 2cm. Jde hlavně o hodnoty v záhybu (kratší) nebo mimo záhyb (delší). I boční šev umí změnit to, co naměříte. :)
 3. Po oblečení se roztáhne pas, tím se zkrátí jeho délka. Je to důležitý fakt - ono se to nezdá, ale pas má v začátku nějakou výšku a po oblečení, nošení nebo i praní se výška mění - nošením povoluje ale i se snižuje, po vyprání se vrátí, ale ne třeba na původní hodnotu atd... Rozdíl nové a nošené a prané sukně může být až 2-3cm jen na výšce pasu oproti nové sukni. Takže když objednáte sukýnku vyzkoušíte a pak měříte, už tam tím zkoušením vznikají rozdíly. :) Stejně tak odměřením od stávající nošené sukně se dostanete na jiné rozměry.
 4. Vyprání a sušička - po vyprání na více jak 30 stupňů nebo po vysušení v sušičce bude mít sukýnka skoro jistě jinou délku, než když byla nová. Se sušičkou vůbec opatrně...  :)
 5. Větší rozdíl, než 1 cm v délce navíc udělá různý materiál sukýnky, když splývá nebo trčí... :) Rozhodně se nedá říct, že by všechny sukýnky v jedné délce vypadaly stejně. Naopak na každém stejná sukně vypadat jinak a opravdu jsou velké rozdíly v tom, jak komu co sedí nebo nesedí a dost často v tom délka nehraje roli. : )

  

 

Sukně áčkové a pouzdrové

U sukní áčkových a pouzdrových máme velikosti. U áčkových klasické číslování S, M, L, a XL. U pouzdrových pak dvoj velikosti S-M a L_XL. U těchto střihů je potřeba počítat s tím, že sukně bude na tělo a bude kopírovat postavu. Při volbě velikosti vybírejte svoji klasickou velikost – neberte zbytečně větší nebo naopak menší. Nedělá to dobrotu.

Délky u těchto sukní jsou potřeba zpravidla kratší než u balónkových nebo půlkolových sukní. Je ale potřeba zohlednit to, co od sukně očekáváte a porovnat to s fotografiemi. Fotíme na figuríně vel. 38 velikosti S nebo S-M.

Časté otázky:

 • Potřebuji sukni zkrátit – tyto střihy zkracujeme od dolního okraje a je možné zkrátit maximálně po hranici výšivky. Ne vždy je to tudíž s ohledem na umístění výšivky možné.
 • Potřebuji sukni delší – tyto střihy není možné prodloužit.
 • Chci jinak široký pas – u těchto sukní pasy neměníme. Nemělo by to efekt na výslednou velikost.

   

 

Sukně půlkolové

Velikost sukně je univerzální a v pase se přizpůsobí. Elastický náplet je hodně elastický a natáhne se v rozpětí od 50cm v klidu po 116cm. (S drobnými individuálními rozdíly materiálu +-5cm). Díky tomu pokryje většinu velikostí od XS po XL. Nicméně některé materiály nejsou nejvhodnější pro XS nebo naopak pro XL. Jde hlavně o pevné materiály, u kterých variabilita v okrajových velikostech nemusí být ideální. Důležitým prvkem je také volba správného materiálu a správné délky.

Délka sukně je u půlkolového střihu velmi důležitá– poměřte se od místa, kde sukni nosíte posazenou (pas, snížený pas, boky…) až po místo, kam chcete, aby sahala (kousek nad kolena, ke kolenům). Tento rozměr by na Vás měl měřit někdo jiný, aby naměřená délka byla skutečně správná nebo odměřte od jiného podobného kousky oblečení, který máte doma. Délky dámských sukní jsou v rozmezí zhruba 45cm - 65cm. Délka je měřená i s úpletovým pasem. Počítejte s tím, že u půlkolovek je většinou potřeba větší délka než u sukní balónkových, áčkových nebo pouzdrových.

U výběru půlkolové sukně je potřeba zohlednit i to, co od ní očekáváte. Chcete výrazný rozšířený tvar nebo splývavou, kopírující postavu? Je důležité vědět, jaký efekt a vzhled od sukně očekáváte a tomu přizpůsobit i výběr délky a materiálu. Všechny sukýnky záměrně fotíme na té jedné figuríně. Můžete tak snadno odpozorovat, zda je pro vás ta či ona ideální.

Časté otázky:

 • Potřebuji sukni zkrátit – tyto střihy zkracujeme od dolního okraje a je možné zkrátit maximálně po hranici výšivky. Ne vždy je to tudíž s ohledem na umístění výšivky možné.
 • Potřebuji sukni delší – tyto střihy není možné prodloužit.
 • Chci jinak široký pas – u těchto sukní pasy neměníme. Nemělo by to efekt na výslednou velikost.

 


 

 

Pasové a kolové sukně (s gumou nebo nápletem)

Varianta s gumou:

Tyto sukýnky se nosí převážně v pase/sníženém pase a nově šijeme více velikostí pasů, aby si vybrala každá.  Guma se ještě lehce natáhne, volte vždy trochu menší obvod gumy, než máte reálně obvod v pase, aby sukně držela tam kde má. Délku zvolte podle své výšky a preference. Tyto sukně šijeme delší, protože se nosí posazené výš, délky se pohybují kolem 50-70cm. Zkrácení není možné.

Velikost S – obvod gumy 58-64cm, M – obvod gumy 66-70cm, L – obvod gumy 72-78cm.

 

Varianta s úpletem:

Tyto sukýnky se nosí na bocích. Univerzálnost úpletového pasu je stejná jako u sukní balónkových. Do pasu je možné na přání protáhnout širokou gumu na zpevnění obvodu – vice informací k tomuto tématu naleznete u popisu sukní balónového střihu. Délky těchto sukní se nosí spíše delší.   

Časté otázky:

 • Potřebuji sukni zkrátit – kolové ani pasové sukně nezkracujeme.
 • Potřebuji sukni delší – kolové ani pasové sukně není možné prodloužit.
 • Chci jinak širokou gumu v pase – u těchto sukní pasy neměníme. Gumy vsazené do pasu po vypárání zanechávají vytažené nitky a není dobré proto do původního všití zasahovat. Je možné vyměnit gumu za náplet za poplatek. Taková sukně pak již ale nelze nosit v pase, ale spíše na bocích.

 

 

Dětské sukně

Dětské balónové sukně jsou hodně univerzální, pas je poddajný, snadno regulovatelný stuhou v pase. Pokud zvolíte délku spíše delší než kratší, vydrží sukýnka se malou slečnou růst dlouho. Zpravidla pak sukně není malá pasem, ale délkou. Dětské sukýnky máme hlavně pro menší slečny. Doporučujeme i s ohledem na pas a výšku pro slečny do věku cca 10 let. Pro větší slečny je pak už lepší často vybírat z dospělých, kdy s nimi poroste skutečně napořád. : )

Délka sukně je uváděna celková - i s úpletovým pasem.

 


 

 

Šatovky

Velikost šatovky je od S po XL a míry odpovídají standardním velikostem, jak je znáte – vždy však čtěte míry v popisku konkrétního produktu a poměřte je s těmi svými. Měříme vždy kousek položený a nenatažený. Šatovka je elastická a hodně se přizpůsobí, zvažte, zda chcete kousek na tělo nebo spíše volnější. Doporučujeme hlavně oblast hrudníku více na tělo, sedí potom lépe i v ramenou. Pokud si nejste jistí výběrem velikostí, odměřte si ideálně podobný kousek v šatníku nebo oblíbené tričko na tělo a připočtěte si volnost tam, kde ji chcete.

Stěžejní jsou míry:
- hrudníku – měří se v nejširší části, v klidu ne při nádechu a výdechu
- pasu – nejužší místo zhruba dva centimetry nad pupíkem
- boků – naopak nejširší místo v oblasti sedu
- přední délka – od vnitřního vrcholku ramene po dolní okraj

Časté otázky:

 • Potřebuji šatovku zkrátit –zkracujeme od dolního okraje a je možné zkrátit maximálně po hranici výšivky. Ne vždy je to tudíž s ohledem na umístění výšivky možné.
 • Potřebuji šatovku delší – tyto střihy není možné prodloužit.
 • Chci šatovku zúžit – Šatovky nezužujeme, často by zúžení zasáhlo do kapes nebo by narušilo tvar šatovky jako takové. 

 

 

Trička

Velikost triček je závislá od střihu. Budeme zde proto mluvit o našem nejčastějším a nejuniverzálnějším základním střihu. Velikosti šijeme od XS po XL. Ideální je odměřit si doma své oblíbené tričko, které je střihově na tělo a porovnat s rozměry u jednotlivých triček. Velikosti triček mezi jednotlivými produkty se mohou lehce lišit podle materiálu. Délky triček jsou prodloužené. Pokud váháte mezi dvěmi velikostmi, zvažte co od trička očekáváte. Pokud chcete volnější, berte o velikost větší, ale tomuto střihu sluší spíše když je na tělo a pak volte spíše velikost menší. Netopýří střih máme velikostně univerzální. U ostatních střihů triček vždy čtěte popis, na případné změny se snažíme upozorňovat přímo v popisu zboží a materiálu.

Stěžejní jsou míry:
- hrudníku – měří se v nejširší části, v klidu ne při nádechu a výdechu
- pasu – nejužší místo zhruba dva centimetry nad pupíkem
- boků – naopak nejširší místo v oblasti sedu
- přední délka – od vnitřního vrcholku ramene po dolní okraj
- délka rukávu - měří se od vrcholu ramene.

 

Časté otázky:

 • Potřebuji zkrátit rukávy nebo délku trička – zkrácení rukávů i délky trička je možné. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji jiný výstřih u trička – změny výstřihů triček na míru neděláme.

 


 

 

Šaty klasického střihu

Pro rady ohledně volby velikosti klasických šatů nás prosím kontaktujte. Je zde tolik proměnných, že je lepší poradit individuálně i s ohledem na zvolený materiál a střih.

Časté otázky:

 • Potřebuji zkrátit rukávy – zkrácení rukávů je možné. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji šaty zúžit– zúžení tohoto střihu šatů na míru neděláme. Znamenalo by to moc velký zásah do střihu šatů a mnoho a mnoho párání bez jistého výsledku.
 • Potřebuji zkrátit délku – změny délky šatů na míru neděláme. Většina šatů neumožňuje úpravu délky.

 


  

 

Mikiny

Mikiny se snažíme šít z poddajných materiálů, které se přizpůsobí. Pokud váháte mezi dvěmi velikostmi, určitě berte menší, mikiny pak vypadají lépe. Jen u nového střihu se šněrováním naopak volte větší.

Velikostní škálu máme od XS po XL. Ideální velikost také můžete odhadnout od velikostí triček – pokud od nás kupujete. Jaká velikost trička, taková velikost mikiny. Délky mikin i rukávů jsou hodně prodloužené.

Stěžejní jsou míry:
- hrudníku – měří se v nejširší části, v klidu ne při nádechu a výdechu
- pasu – nejužší místo zhruba dva centimetry nad pupíkem
- boků – naopak nejširší místo v oblasti sedu
- přední délka – od vnitřního vrcholku ramene po dolní okraj
- délka rukávu - měří se od vrcholu ramene
 

Časté otázky:

 • Potřebuji zkrátit rukávy – zkrácení rukávů je možné. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji mikinu zúžit– zúžení mikin není možné.
 • Potřebuji zkrátit délku – změny délky mikin na míru neděláme.

 


  

Kabáty

Pro rady ohledně volby velikosti kabátu nás prosím kontaktujte. Je zde tolik proměnných, že je lepší poradit individuálně.

Stěžejní jsou míry:
- hrudníku – měří se v nejširší části, v klidu ne při nádechu a výdechu
- pasu – nejužší místo zhruba dva centimetry nad pupíkem
- boků – naopak nejširší místo v oblasti sedu
- přední délka – od vnitřního vrcholku ramene po dolní okraj
- délka rukávu - měří se od vrcholu ramene
 

Časté otázky:

 • Potřebuji zkrátit rukávy – zkrácení rukávů je možné. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji prodloužit rukávy – malé prodloužení rukávů je možné. Přibližně o 3-4cm. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji zkrátit kabát – změny délky kabátů na míru neděláme.