Jak vybrat velikost?

 

Při koupi oblečení je výběr velikosti klíčový. Naše oblečení je ve velké míře hodně poddajné, promine nějaký ten centimetr do výšky a do šířky. Přesto však není absolutně univerzální... Pokusíme se Vám s výběrem co nejvíce pomoci, proto prosím věnujte pozornost následujícím řádkům.

Rada první a nejdůležitější: Měřte... : )

 


ROZCESTNÍK

Sukně balónové

Sukně áčkové a pouzdrové

 Sukně půlkolové

 Pasové a kolové sukně

 Dětské sukně

Šatovky

Trička

Šaty klasického střihu

Mikiny

Kabáty


  

Balónové sukně


Velikost sukně
je univerzální a v pase se přizpůsobí. Elastický náplet je hodně pružný a natáhne se v rozpětí od 50 cm v klidu po 116 cm. (S drobnými individuálními rozdíly materiálu ± 5 cm). Díky tomu pokryje většinu velikostí od XS po XL. To ale nutně neznamená, že všechny sukně musí všem sedět a slušet. Důležitým prvkem je také volba správného materiálu a správné délky.

U výběru balónové sukně je potřeba zohlednit i to, jaký efekt a vzhled od sukně očekáváte a tomu přizpůsobit výběr délky a materiálu. Chcete výrazný balónkový tvar nebo splývavou? Všechny sukýnky záměrně fotíme na stále stejné figuríně. Můžete tak snadno odpozorovat, zda je pro vás ta či ona tak akorát balónková.

Délka sukně je stěžejní – Poměřte se od místa, kde sukni nosíte posazenou (pas, snížený pas, boky…) až po místo, kam chcete, aby sahala (polovina stehen, ke kolenům). Tento rozměr by na Vás měl měřit někdo jiný, aby naměřená délka byla skutečně správná nebo odměřte od jiného podobného kusu oblečení, který máte doma. Délky dámských sukní jsou v rozmezí zhruba 35–65 cm. Délka je měřená i s úpletovým pasem.

Měření délky balónové sukně je samostatná kategorie. Pokud Vás k tomu zajímá více informací, pak čtěte dál. : )
 
 1. Sukýnky na dílně měříme nově došité, vyžehlené a položené na stole, srovnáme sukni i metr a zapíšeme délku. Sukýnky měříme sklepnuté – nejsou volně položené. Některé materiály jen položené (hlavně ty splývavé) se mohou pak v délce lišit. Stejně tak nevyžehlené sukně mají jinou délku než vyžehlené a rozdíl délky se projeví i po jejím prvním oblečení a yytažení pasu.
 2. U balónové sukně je rozdíl i mezi dvěma místy v měření – Rozdíl mezi krajními hodnotami může být až 2 cm. Jde hlavně o hodnoty v záhybu (kratší) nebo mimo záhyb (delší). I boční šev umí změnit to, co naměříte. :)
 3. Po oblečení se roztáhne pas, tím se zkrátí jeho délka. Je to důležitý fakt – ono se to nezdá, ale pas u nové sukně má nějakou výšku a po oblečení, nošení nebo i praní se výška mění. Nošením se pas povoluje ale, ale i snižuje. Po vyprání se pas opět stáhne, ale nemusí se již vrátit na původní hodnotu atd... Rozdíl nové, nošené a prané sukně může být až 3 cm jen ve výšce pasu. Takže když objednáte sukýnku, vyzkoušíte a pak měříte, už můžete naměřit jinou délku. :) Stejně tak odměřením od stávající nošené sukně se dostanete na jiné rozměry.
 4. Vyprání a sušička – Po vyprání na více než 30 stupňů nebo po vysušení v sušičce bude mít sukýnka skoro jistě jinou délku, než když byla nová. Se sušičkou vůbec opatrně...  :)
 5. Rozdíl v délce navíc udělá i různý materiál sukýnky, když splývá nebo trčí... :) Rozhodně se nedá říct, že by všechny sukýnky v jedné délce vypadaly stejně. Naopak... stejná sukně může na každém vypadat jinak a opravdu jsou velké rozdíly v tom, jak komu co sedí nebo nesedí a dost často v tom délka nehraje roli. : )

 

Časté otázky:

 • Potřebuji užší pas – Do úpletového pasu se dá vložit pevná guma, která ho zpevní. Pro tuto úpravu je určen otvor v rubu pasu. Tato úprava je bezplatná a doporučujeme ji u obvodu boků méně než 85 cm. U širšího obvodu guma není potřebná a je spíše na obtíž. Obvod pro vsazení gumy je potřeba dobře přeměřit, aby netlačila nebo nepadala. Vsazujeme gumy široké 5 cm. Pokud již sukýnku s gumou máte, a naopak je Vám užší nebo pne více než je Vám příjemné, tak můžete gumu samy jednoduše vyndat. Stačí ji v rubu povytáhnout, přestřihnout a vytáhnout.
 • Potřebuji širší pas – Úpletový pas se dá lehce povolit na cca 120 cm obvodu. Zkonzultujte to s námi předem a řekneme možnosti.
 • Potřebuji sukni kratší – Pokud sukně nemá kapsy, zdobení přes celou délku sukně nebo jiné prvky, které by neumožnili zásah, tak je možné sukni zkrátit. Více informací najdete v úpravách na míru.
 • Potřebuji sukni delší – Prodlužování sukní bohužel není možné. Není totiž jak ji prodloužit – sukně nemá žádnou rezervu (na prodloužení chybí materiál).

 

 

  

 

Sukně áčkové a pouzdrové

Áčkové a pouzdrové sukně jsou označované klasickými velikostmi. U áčkových sukní velikostmi S, M, L a XL. U pouzdrových pak dvoj velikosti S–M a L–XL. U těchto střihů je potřeba počítat s tím, že sukně bude na tělo a bude kopírovat postavu. Při volbě velikosti vybírejte svoji klasickou velikost – neberte zbytečně větší nebo naopak menší. Nedělá to dobrotu.

Délky áčkových a pouzdrových sukní jsou potřeba zpravidla kratší než u balónkových nebo půlkolových sukní. Je ale potřeba zohlednit to, co od sukně očekáváte a porovnat to s fotografiemi. Fotíme na figuríně vel. 38 velikosti S nebo S–M.

Časté otázky:

 • Potřebuji sukni zkrátit – Tyto střihy zkracujeme od dolního okraje a je možné zkrátit maximálně po hranici výšivky. Ne vždy je to tudíž s ohledem na umístění výšivky možné.
 • Potřebuji sukni delší – Tyto střihy není možné prodloužit.
 • Chci jinak široký pas – U těchto sukní pasy neměníme. Nemělo by to efekt na výslednou velikost.

   

 

Sukně půlkolové

Velikost sukně je univerzální a v pase se přizpůsobí. Elastický náplet je hodně pružný a natáhne se v rozpětí od 50 cm v klidu po 116 cm. (S drobnými individuálními rozdíly materiálu ± 5 cm). Díky tomu pokryje většinu velikostí od XS po XL. Nicméně některé materiály nejsou nejvhodnější pro XS nebo naopak pro XL. Jde hlavně o pevné materiály, u kterých variabilita v okrajových velikostech nemusí být ideální. Důležitým prvkem je také volba správného materiálu a správné délky.

Délka sukně je u půlkolového střihu velmi důležitá – Poměřte se od místa, kde sukni nosíte posazenou (pas, snížený pas, boky…) až po místo, kam chcete, aby sahala (kousek nad kolena, ke kolenům). Tento rozměr by na Vás měl měřit někdo jiný, aby naměřená délka byla skutečně správná nebo odměřte od jiného podobného kusu oblečení, který máte doma. Délky dámských sukní jsou v rozmezí zhruba 45–65 cm. Délka je měřená i s úpletovým pasem. Počítejte s tím, že u půlkolovek je většinou potřeba větší délka než u sukní balónkových, áčkových nebo pouzdrových.

U výběru půlkolové sukně je potřeba zohlednit i to, jaký efekt a vzhled od sukně očekáváte a tomu přizpůsobit výběr délky a materiálu. Chcete výrazný rozšířený tvar nebo splývavou, kopírující postavu? Všechny sukýnky záměrně fotíme na té jedné figuríně. Můžete tak snadno odpozorovat, zda je pro vás ta či ona ideální.

Časté otázky:

 • Potřebuji sukni zkrátit – Tyto střihy zkracujeme od dolního okraje a je možné zkrátit maximálně po hranici výšivky. Ne vždy je to tudíž s ohledem na umístění výšivky možné.
 • Potřebuji sukni delší – Tyto střihy není možné prodloužit.
 • Chci jinak široký pas – U těchto sukní pasy neměníme. Nemělo by to efekt na výslednou velikost.

 


 

 

Pasové a kolové sukně (s gumou nebo nápletem)

Varianta s gumou:

Tyto sukýnky se nosí převážně v pase/sníženém pase. Nově šijeme více velikostí pasů, aby si vybrala každá. Guma se ještě lehce natáhne. Volte vždy trochu menší obvod gumy, než je Váš obvod pasu, aby sukně držela tam, kde má. Délku zvolte podle své výšky a preference. Tyto sukně šijeme delší, protože se nosí posazené výš. Délky se pohybují kolem 50–70 cm. Zkrácení není možné.

Velikost S – obvod gumy 58–64 cm, M – obvod gumy 66–70 cm, L – obvod gumy 72–78 cm.

 

Varianta s nápletem:

Tyto sukýnky se nosí na bocích. Univerzálnost úpletového pasu je stejná jako u sukní balónkových. Do pasu je možné na přání protáhnout širokou gumu na zpevnění obvodu – více informací k tomuto tématu naleznete u popisu sukní balónového střihu. Tyto sukně se nosí spíše delší.   

Časté otázky:

 • Potřebuji sukni zkrátit – Kolové ani pasové sukně nezkracujeme.
 • Potřebuji sukni delší – Kolové ani pasové sukně není možné prodloužit.
 • Chci jinak širokou gumu v pase – U těchto sukní pasy neměníme. Gumy vsazené do pasu po vypárání zanechávají vytažené nitky, a proto není dobré do původního všití zasahovat. Za poplatek je možné vyměnit gumu za náplet. Takovou sukni pak již nelze nosit v pase, ale spíše na bocích.

 

 

Dětské sukně

Dětské balónové sukně jsou hodně univerzální. Pas je poddajný, snadno regulovatelný stuhou v pase. Pokud zvolíte délku spíše delší než kratší, vydrží sukýnka s malou slečnou růst dlouho. Zpravidla pak sukně není malá pasem, ale délkou. Dětské sukýnky máme hlavně pro menší slečny. Doporučujeme i s ohledem na pas a výšku pro slečny do věku cca 10 let. Pro větší slečny je pak už lepší vybírat z dospělých, kdy s nimi poroste skutečně napořád. : )

Délka sukně je uváděna celková (i s úpletovým pasem).

 


 

 

Šatovky

Velikost šatovky je od S po XL a míry odpovídají standardním velikostem, jak je znáte – vždy však čtěte míry v popisku konkrétního produktu a poměřte je s těmi svými. Jednotlivé kousky vždy měříme položené a nenatažené. Šatovka je elastická a hodně se přizpůsobí. Zvažte, zda chcete kousek na tělo nebo spíše volnější. Oblast hrudníku doporučujeme více na tělo, sedí potom lépe i v ramenou. Pokud si nejste jistí výběrem velikosti, odměřte si ideálně podobný kousek v šatníku nebo oblíbené tričko na tělo a připočtěte si volnost tam, kde ji chcete.

Stěžejní jsou míry:
- hrudníku – měří se v nejširší části v klidu (ne při nádechu a výdechu)
- pasu – nejužší místo (cca 2 cm nad pupíkem)
- boků – nejširší místo v oblasti sedu
- přední délka – od vnitřního vrcholku ramene po dolní okraj

Časté otázky:

 • Potřebuji šatovku zkrátit –Zkracujeme od dolního okraje a je možné zkrátit maximálně po hranici výšivky. Ne vždy je to tudíž s ohledem na umístění výšivky možné.
 • Potřebuji šatovku delší – Tyto střihy není možné prodloužit.
 • Chci šatovku zúžit – Šatovky nezužujeme. Často by zúžení zasáhlo do kapes nebo by narušilo tvar šatovky jako takové. 

 

 

Trička

Velikost triček je závislá od střihu. Budeme zde proto mluvit o našem nejčastějším a nejuniverzálnějším základním střihu. Velikosti šijeme od XS po XL. Ideální je odměřit si doma své oblíbené tričko, které je střihově na tělo a porovnat s rozměry u jednotlivých triček. Velikosti triček mezi jednotlivými produkty se mohou lehce lišit podle materiálu. Délky triček jsou prodloužené. Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, zvažte, co od trička očekáváte. Pokud chcete volnější, berte o velikost větší. Tomuto střihu ale sluší, když je na tělo a pak volte spíše velikost menší. Netopýří střih máme velikostně univerzální. U ostatních střihů triček vždy čtěte popis, na případné změny se snažíme upozorňovat přímo v popisu zboží a materiálu.

Stěžejní jsou míry:
- hrudníku – měří se v nejširší části v klidu (ne při nádechu a výdechu)
- pasu – nejužší místo (cca 2 cm nad pupíkem)
- boků – nejširší místo v oblasti sedu
- přední délka – od vnitřního vrcholku ramene po dolní okraj
- délka rukávu – měří se od vrcholu ramene

 

Časté otázky:

 • Potřebuji zkrátit rukávy nebo délku trička – Zkrácení rukávů i délky trička je možné. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji jiný výstřih u trička – Změny výstřihů triček na míru neděláme.

 


 

 

Šaty klasického střihu

Pro rady ohledně volby velikosti klasických šatů nás prosím kontaktujte. Je lepší se poradit individuálně s ohledem na zvolený materiál a střih.

Časté otázky:

 • Potřebuji zkrátit rukávy – Zkrácení rukávů je možné. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji šaty zúžit– Zúžení tohoto střihu šatů na míru neděláme. Znamenalo by to moc velký zásah do střihu šatů a mnoho a mnoho párání bez jistého výsledku.
 • Potřebuji zkrátit délku – Změny délky šatů na míru neděláme. Většina šatů neumožňuje úpravu délky.

 


  

 

Mikiny

Mikiny se snažíme šít z poddajných materiálů, které se přizpůsobí. Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, určitě berte menší, mikiny pak vypadají lépe. Jen u nového střihu se šněrováním naopak volte větší.

Velikostní škálu máme od XS po XL. Ideální velikost také můžete odhadnout od velikostí triček – pokud od nás kupujete. Jaká velikost trička, taková velikost mikiny. Délky mikin i rukávů jsou hodně prodloužené.

Stěžejní jsou míry:
- hrudníku – měří se v nejširší části v klidu (ne při nádechu a výdechu)
- pasu – nejužší místo (cca 2 cm nad pupíkem)
- boků – nejširší místo v oblasti sedu
- přední délka – od vnitřního vrcholku ramene po dolní okraj
- délka rukávu - měří se od vrcholu ramene
 

Časté otázky:

 • Potřebuji zkrátit rukávy – Zkrácení rukávů je možné. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji mikinu zúžit – Zúžení mikin není možné.
 • Potřebuji zkrátit délku – Změny délky mikin na míru neděláme.

 


  

Kabáty

Pro rady ohledně volby velikosti kabátu nás prosím kontaktujte. Je zde mnoho proměnných, že je lepší poradit individuálně.

Stěžejní jsou míry:
- hrudníku – měří se v nejširší části v klidu (ne při nádechu a výdechu)
- pasu – nejužší místo (cca 2 cm nad pupíkem)
- boků – nejširší místo v oblasti sedu
- přední délka – od vnitřního vrcholku ramene po dolní okraj
- délka rukávu - měří se od vrcholu ramene
 

Časté otázky:

 • Potřebuji zkrátit rukávy – Zkrácení rukávů je možné. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji prodloužit rukávy – Prodloužení rukávů je možné maximálně o 4 cm. Více informací najdete v kategorii úpravy na míru.
 • Potřebuji zkrátit kabát – Změny délky kabátů na míru neděláme.