Velikonoční kouzlení se stuhami

Stužky... zdobí naše sukně, mikiny či šaty. Mnohým z nás se potom doma hromadí. Máme víc od některé barvy, nenosíme je nebo je nahrazujeme šňůrkami, pásky či jinými originálními doplňky. Někdo si pak stužky zkracuje a zbydou mu malé odstřižky. Co pak s takovými nevyužitými stužkami dělat? Nabízí se samozřejmě varianta uvázání na velikonoční pomlázku. Pokud jste ale žena kreativní, máme pro vás pár zajímavých tipů, jak stužky využít. :)

 

kouzlasestuhami

 

 

 nadpis_pranicka

pranicka1

 

Pravda, na vhození do poštovní schránky je už možná pozdě, ale určitě máte v okolí někoho, komu můžete velikonoční přání darovat osobně. Koho by nepotěšilo pěkné přáníčko s přáním krásných svátků? Pojďme na to. Co budeme potřebovat?

- bílou čtvrtku nebo předpřipravené základy na přání s obálkami

- barevnou čtvrtku

- zbytky stužek (stačí opravdu pár centimetrů krátké odstřižky)

- oboustrannou lepící pásku, tavnou pistoli, svíčku a pinzetu

- na dozdobení pestíky (koupíte v lepší galanterii nebo ve výtvarných potřebách), samolepící perličky nebo kamínky

 

Připravíme si základ na přáníčko. Já zvolila formát přeložené A5. Vystřihneme si z barevného papíru obdélník o 0,5 cm z každé strany menší než je základ přání. Uprostřed vystřihneme otvor ve tvaru vajíčka. Připravíme si barevně ladící stužky - ne delší než šířka barevného obdélníku a ne kratší než vystřižený otvor. Po delších stranách nalepíme oboustrannou lepící pásku a přilepíme stužky jednu po druhé. Lepit můžeme rovně nebo různě šikmo. Přes stužky opět nalepíme oboustranku a přilepíme na základ přáníčka. Základ hotov, jde se zdobit.

 

kolaz_pranicko1

 

Zdobit budeme kytičkami ze stužek. Pro zdobení budeme opět potřebovat zbytky stužek. Nastříháme si je na kousky dlouhé cca 3-4 cm, podle toho, jak chceme mít výsledné okvětní plátky velké. Složíme napůl lícem nahoru, konce spojíme a nařasíme do harmoniky nebo jinak "nakrabatíme", podržíme pinzetou a zatavíme konce nad svíčkou. Nevkládáme přímo do plamínku, ale kousek vedle, ať nemáme stužky na uhel. :) Někdy je potřeba přiložit vícekrát a přimáčknout natavený konec prsty. Sice jsem udělala několik desítek možná set okvětních lístků a prsty mám ještě vcelku, ale opatrnost je na místě. Na výrobu kytičky budete potřebovat 5 okvětních plátků. Jestli budete chtít přáníčko ozdobit i lístky, přeložte stužku podle obrázku rubem ven, sestřihněte a zatavte konec.

 

kolaz_pranicko2a

 

Připravené okvětní plátky a lístky můžeme přilepit. Pokud máme, nezapomeneme přidat i pestíky. Dají se nahradit třeba i slabšími provázky. Jeden lístek po druhém přilepujeme tavnou pistolí na přáníčko.

 

kolaz_pranicko3

 

Teď už jen dozdobíme perličkami nebo kamínky podle vkusu. :)

 

kolaz_pranicko4

 

oddelovac

 

nadpis_vajicka

latkova_vajicka

 

S těmito vajíčky mi pomáhal můj 8letý syn. Moc ho to bavilo. Pokud tedy máte děti, určitě je k výrobě přizvěte. :) Na výrobu vajíček budeme potřebovat:

- polystyrenová vajíčka (ta na obrázku jsou velká 6 cm a 10 cm)

- stužky na omotání (čím užší, tím lepší, stužka krásně přilehne k vajíčku)

- zbytky stužek na zdobení (využijeme i 2cm kousíčky)

- oboustrannou lepící pásku, tavnou pistoli, svíčku a pinzetu

- na dozdobení pestíky nebo třeba i papírové nebo plastové kytičky (koupíte v lepší galanterii nebo ve výtvarných potřebách)

 

Polystyrenové vajíčko obalíme oboustrankou. Klidně cik cak, jak vám to vyjde. Stužku začínáme motat nahoře. Jedeme směrem dolů přes střed spodku vajíčka a zase nahoru, dál lepíme těsně vedle přilepené stužky. Vždy nahoře a dole stužku překřížíme. Když máme vajíčko celé omotané, přilepíme stužku dole oboustrankou.

 

kolaz_vajicko1

 

Zdobíme kvítky jako u přáníček. Nebo jsem objevila ještě jednu metodu, kdy okvětní plátek nepřehýbáme, ale sestřihneme dokulata a nad plamínkem opálíme, aby se netřepil. Protější stranu opět složíme do harmoniky a zatavíme.

 

kolaz_vajicko2

 

Lepíme tavnou pistolí na stužkou obalené vajíčko. Nezapomeneme přidat pestíky, pokud máme. Ty můžeme nalepit i okolo, vytvoří to krásný jemný efekt. :) Přidat můžeme plastové nebo papírové kytičky.

 

oddelovac

 

nadpis_malovani

Tohle je skvělá kreativní zábava k využití bílých stužek, kterými převazujeme balíčky. Pokud je nevyhazujete, ale střádáte, nadešla jejich chvíle. :) Bílá stužka přímo vybízí ke kreativnímu vyžití. Můžete na ně nakreslit různé motivy nebo napsat vzkaz. :) Potřebovat budete jen:

- bílé stužky (ale můžou být klidně i jinak barevné bez vzoru)

- konturu na textil (koupíte ve výtvarných potřebách)

- žehličku a pečící papír

 

kolaz_stuzky1

 

Kreslit můžete puntíky, klikyháky, obrázky nebo můžete stužku každému koledníkovi nadepsat jménem. Motiv pak podložíme i přiklopíme pečícím papírem a zažehlíme. Zkoušela jsem různé fixy a pera, ale jediná konturka se příliš nerozpíjí. No, tedy... nesmíte toho tam nakydat takovou vrstvu jako já, to se pak rozpije všechno... :D

 

stuha3

 

Doufám, že vás velikonoční stužková inspirace bavila. Třeba si podle návodu něco vyrobíte a pochlubíte se nám.

 

Všem přejeme krásné Velikonoce a nádherné rozkvetlé jaro. :)

 

Za BM tým

 

Jitka

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení